کانفیگ و راه اندازی DHCP Server در روتر میکروتیک

بررسی مفهوم DHCP و DHCP Server

در این مقاله قصد داریم نحوه کانفیگ DHCP Server در روتر های میکروتیک را بررسی کنیم. سیستم عامل میکروتیک این قابلیت را دارد که بر روی تمامی ether ها سرویس DHCP را راه اندازی کند. در این مقاله، با سرور DHCP آشنا خواهیم شد و نحوه کانفیگ سرور DHCP در روتر میکروتیک را بررسی خواهیم کرد.

 

DHCP چیست ؟
تخصیص IP به طور خودکار به دستگاه‌های درون شبکه ، DHCP نامیده می‌شود. در این مقاله شبکه دیده بان ، روتر hEX lite را به عنوان DHCP سرور کانفیگ می‌نماید.

DHCP سرور چیست ؟
زمانی که کانفیگ DHCP را بر روی روتر انجام دهیم. روتر به عنوان DHCP سرور معرفی می گردد. از این رو روتر قادر است به طور خودکار به هر تعدادی که در تنظیمات شما مشخص می‌کنید IP ارائه کند. فرضاً درون شبکه تعدادی تلفن VOIP ، چندین کامپیوتر ، پرینتر و گوشی هوشمند کاربران دارید. تمام این وسایل که به شبکه متصل می شوند ، در ابتدا از روتر یک IP دریافت می کنند تا بتوانند به اینترنت متصل شوند.

لغت DHCP، مخفف Dynamic Host Configuration Protocol است که یکی از اصلی ترین، مهم ترین و کاربردی ترین ابزار ها به شمار می رود. این پروتکل به منظور تخصیص Gateway, Subnetmask, IP و… به کلاینت ها می باشد که این موارد می توانند به هریک از تجهیزات شبکه که از سرور DHCP درخواست می کنند اعمال شود.

فعالیت این پروتکل در لایه 2 از مدل 7 لایه ای OSI و بر روی پورت های 67 و 68 می باشد. همچنین این سرور به صورت سرور – کلاینت می باشد که توسط درخواست ها در شبکه استفاده می شود. در شبکه های Local از این پروتکل برای تخصیص آدرس آی پی اختصاصی استفاده می شود.

فرایند ذکر شده به این صورت است که ابتدا درخواست توسط کلاینت به صورت broadcast ایجاد می شود. سپس با توجه به سناریو شبکه، آدرس آیپی به کلاینت مذکور اختصاص می یابد.

کانفیگ DHCP server در روتر میکروتیک

در قسمت IP،بروی DHCP server کلیک کرده تا وارد تنظیمات DHCP server روتر خود شویم.سپس با کلیک بر روی DHCP Setup اقدام به راه اندازی DHCP server می کنیم.

در این قسمت ابتدا ether که میخواهیم روی آن DHCP نصب شود را انتخاب می کنیم. دقت کنید که روی هر اینترفیسی که میخواهید این سرویس را راه اندازی کنید باید آی پی داشته باشد!

سپس خواهیم دید که سیستم به طور خودکار رنج شبکه ما را با توجه به IP که برروی ether خود گذاشته ایم شناسایی کرده است.

در این مرحله باید gateway را برای رنج شبکه ای که می خواهیم به وسیله DHCP به آن ها IP بدهیم را مشخص کنیم،که به طور پیش فرض IP، etherکه روی آن DHCP راه اندازی می شود داده شده است.

در این مرحله رنج IP هایی که می خواهیم به کاربران ما داده شود را تعیین می کنیم.

حال DNS Server را تعیین می کنیم.

و در مرحله آخر باید lease time را مشخص کرد. اگر روی 10 دقیقه set شود یعنی بعد از 10دقیقه که ارتباط قطع می گردد.IP از کلاینت ما گرفته می شود.

جمع بندی

در این مقاله، DHCP Server معرفی شد و مراحل راه اندازی DHCP Server و پیکربندی آن در روتر میکروتیک به صورت جامع و تصویری توضیح داده شد. امیدواریم این مقاله مورد استفاده شما قرار گیرد.

راهنمای راه اندازی میکروتیک (تنظیمات اولیه)

جهت سفارش یا مشاوره با کارشناسان فروش با شماره های زیر تماس بگیرید :

09202052508

Techloop.ir

aydin
ارسال دیدگاه